Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy, nie tylko od ustawienia paneli oraz słonecznej pogody. Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu podzespołów, połączonych w wieloelementowe układy. I jeżeli jedna część zaczyna zawodzić, produkcja prądu w całej elektrowni słonecznej spada. I choć technologie w branży wciąż są udoskonalane, serwisanci mają co robić. A do napraw niezbędne są specjalistyczne akcesoria oraz zapasowe moduły
Przetwornice i regulatory ładowania muszą pracować bez najmniejszych zakłóceń
Fachowcy zajmujący się fotowoltaiką uważają inwertery za serce i mózg całości. Nie bez powodu. Bez nich prąd stały, wytwarzany przez panele słoneczne, byłby de facto bezużyteczny. Wytworzoną energię należy przekształcić w prąd przemienny o odpowiednim napięciu i natężeniu. Dobierając te urządzenia, trzeba patrzeć nie tylko na parametry falownika czy tryby pracy. Specjaliści z firmy Diolut radzą, aby dokładnie zapoznać się z optymalnymi dla danego modelu warunkami pracy. Jeżeli przetwornica znajdzie się w miejscu o nieodpowiedniej wilgotności, a także zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, może nastąpić awaria. A ile kosztują takie urządzenia? Ceny w sklepie https://diolut.pl/ wahają się od 730 do blisko 4500 złotych, w zależności od specyfikacji i możliwości sprzętu. Naprawa bywa zatem dla odbiorcy bardziej opłacalna.
Kontrolery solarne powinny być szczególnie chronione przed przeciążeniami
Ich zadaniem jest utrzymywanie optymalnych parametrów pracy całej instalacji. W zakresie funkcjonalności kontrolerów solarnych mieszczą się między innymi dopasowanie trybów pracy, sterowanie obciążeniem paneli fotowoltaicznych czy nadmiernym rozładowaniem akumulatorów. Zawiera czujnik temperatury, dopasowuje wydajność ogniw do warunków zewnętrznych. Dość niepozorna rzecz, a jak widać spoczywa na niej spora odpowiedzialność. Dlatego kontrolery standardowo wyposażane są w elementy chroniące przed przeładowaniem, odwrotnym połączeniem czy zwarciem. Na rynku można spotkać urządzenia typu „all in one” – łączące w sobie inwerter z regulatorem solarnym. A co byłoby potrzebne, aby zdiagnozować usterkę i naprawić instalację fotowoltaiczną?!? Na pewno nie obejdzie się bez wtyków MC4, ściągacze izolacji, rozłączniki bezpiecznikowa, zaciskarki do złączy oraz odpowiednio dopasowane kable solarne. To wszystko i jeszcze więcej fachowcy od fotowoltaiki znajdą w asortymencie sklepu Diolut.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS