fbpx
Miasto

Takiego święta jeszcze nie było – Festiwal Wisły coraz bliżej

Włodarze trzech miast wraz z dyrektorem Marcinem Karasińskim (pierwszy od lewej), czyli organizatorzy pierwszego Festiwalu Wisły (fot. Jakub Strzelka/chillitorun.pl)
Takiego święta jeszcze nie było – Festiwal Wisły coraz bliżej
Jakub Strzelka
REAKCJE

Tegoroczny rok jest wyjątkowy, bo w Toruniu przeżywamy go pod znakiem rzeki Wisły. Z tej okazji co i rusz podejmowane są inicjatywy promujące Królową Polskich Rzek. Ponad nimi wszystkimi jest jednak jedna, wyjątkowa. Festiwal Wisły to nowość w naszym mieście. Jak zapewnia Prezydent Michał Zaleski, Toruń dołoży wszelkich starań, by odbyła się ona u nas po raz pierwszy, ale nie ostatni

Wisła jest rzeką historyczną. Z paru względów. Po pierwsze, od zarania dziejów przepływa ona przez całą Polskę. Po drugie, to właśnie wokół niej tworzyła się nadwiślańska tradycja kultura, która jest żywa do dnia dzisiejszego i dodaje kolorytu polskiemu krajobrazowi. Festiwal Wisły 2017 to wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu nie tylko promocję samej turystyki wiślanej, ale także tego, czego Królowa Polskich Rzek była świadkiem przez setki lat. Będzie więc można zapoznać się z wszelakimi elementami kultury nadwiślańskiej, zobaczyć, czym kiedyś poruszano się po Wiśle, posmakować przysmaków jakie przy Rzece na przestrzeni lat powstawały, a także obejrzeć barwną paradę statków i łodzi, a wśród nich szkut, galarów, dubasów, gabarów francuskich, drakkarów wikińskich oraz tradycyjnych łodzi litewskich. Podobne atrakcje będzie można zobaczyć we Włocławku i Ciechocinku, wraz z którymi Toruń organizuje Festiwal.

Wisła to miejsce szczególne i wyjątkowe, na którym warto organizować różnego rodzaju wydarzenia – podkreśla Prezydent Torunia Michał Zaleski. – Bardzo się cieszę, że Festiwal Wisły robimy wspólnie z Ciechocinkiem, Włocławkiem jak i Nieszawą. Wisła zawsze łączyła i jednoczyła. Zawsze jej nurt od Krakowa aż po Gdańsk powodował, że miasta i mieszkańcy byli bliżej siebie. My jesteśmy zresztą przykładem. Toruń, Ciechocinek i Włocławek są bliżej siebie. Robimy jeden wspólny Festiwal. Mam jedno marzenie: żeby to nie było po raz pierwszy i ostatni, ale żeby było po raz pierwszy, a kolejne edycje przyjdą z czasem.

W przeszłości Wisła stanowiła główny szlak handlowy oraz arterię komunikacyjną. Przez lata były nią transportowane różnego rodzaju towary. Ta praktyka popadła jednak w niepamięć. Festiwal Wisły ma być także próbą zwrócenia uwagi na możliwości jakie stwarza Rzeka, by w miarę możliwości w przyszłości przywrócić jej dawne funkcje.

– Myślę, że wracamy do korzeni – mówi Marek Wojtkowski, Prezydent Włocławka. Nasze miasta znane są z tego, że rozwijamy się przede wszystkim w oparciu o Wisłę. Mamy nadzieję, że takie imprezy jak Festiwal Wisły, pozwolą zwrócić uwagę na wiele możliwości jakie ona stwarza. Nie ukrywam, że chcielibyśmy przywrócić Wiśle jej historyczną funkcję, a zatem uczynić ją arterią komunikacyjną.

Festiwal w Toruniu rozpocznie się 14 sierpnia. Zanim do tego jednak dojdzie, uczestnicy odwiedzą najpierw Ciechocinek, w którym zostaną przywitani lokalnym zwyczajem, a więc chlebem i ciechocińską solą. Podobnie jak we Włocławku, tam również odbędzie się kolorowa parada jednostek rzecznych.

– Dla Ciechocinka udział w Festiwalu jest nowym doświadczeniem – mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. – Jestem przekonany, że udział w tym przedsięwzięciu przyniesie nam wszystkim doskonałe rezultaty. Będzie to promocja regionu jak i próba udowodnienia tego, że rzeka Wisła może być spławna.

Słowa burmistrza Dzierżewicza potwierdza już sam fakt, że przez Wisłę przepłynie bardzo duża liczba jednostek rzecznych. I to nie tylko z Polski. Organizatorzy spodziewają się także flisaków z Francji oraz z Litwy.

Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce – przekonuje Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu. – W żadnym mieście od czterystu lat nie można było zobaczyć tak dużej ilości jednostek wodnych. Oprócz tego będą warsztaty dłubankowe, które poprowadzi fachowiec w tej dziedzinie – Kazimierz Bąk. Co więcej, będzie można posmakować przysmaków nadwiślańskich oraz się w nie zaopatrzyć, co umożliwi specjalny targ. Swoją obecność potwierdziło kilkudziesięciu uczestników.

To tylko mała część atrakcji z jakich będzie można skorzystać w ramach Festiwalu Wisły. Ze wszystkimi zapoznacie się tutaj. Festiwal potrwa od 12 do 15 sierpnia.

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021