fbpx
Miasto

Toruń jednym z najchętniej odwiedzanych miast!

Z roku na rok do Torunia przyjeżdża coraz więcej turystów. Nie tylko z Polski (fot. Maciej Gorczyński)
Toruń jednym z najchętniej odwiedzanych miast!
Jakub Strzelka
REAKCJE

Tak wynika z corocznego badania ruchu turystycznego. Najnowsze wyniki wykazują, że w zeszłym roku do Torunia zawitały ponad dwa miliony turystów. Co ich przyciąga do Grodu Kopernika? Oczywiście, piękna gotycka architektura, sławne na całe świat pierniki, ale nie tylko. Okazuje się, że niemałą rolę w promocji Torunia odegrał… serial „Lekarze”

Już od 2006 roku w Toruniu prowadzone są badania ruchu turystycznego. Ich wyniki są bardzo cennymi informacjami dla biur podróży, organizatorów wycieczek oraz dla indywidualnych gości. Ponadto wiele korzyści wynosi z nich miasto. Wyniki dobrze odzwierciedlają zainteresowanie turystów poszczególnymi toruńskimi atrakcjami. Są również cennymi wskazówkami, które podpowiadają co poprawić w administracji miejskiej.

– Przekroczyliśmy szklany pułap, czyli 2 mln odwiedzających ToruńNasze miasto jest nadal w centrum zainteresowania podróżujących po Polsce – nie ukrywa radości prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Przez cztery miesiące zbierano dane od Głównego Urzędu Statystycznego, biur przewodnickich, kas biletowych oraz respondentów, którzy uczestniczyli w wywiadach kwestionariuszowych. Z raportu, który został sporządzony na podstawie pozyskanych danych wynika, że rok temu do Torunia przyjeżdżali przede wszystkim polscy turyści z województwa kujawsko-pomorskiego i województw sąsiednich. Z kolei najrzadziej Toruń odwiedzają mieszkańcy województwa opolskiego i podkarpackiego.

Nie tylko rodacy odwiedzają Toruń. Sporo jest też gości zza granicy i to nie, jak mogłoby się zdawać, z Japonii. Najwięcej zagranicznych turystów pochodzi z Niemiec – 37%. Ponadto do Torunia przyjeżdżają również Anglicy (17,4%), Hiszpanie (7,8%), Włosi (6,3%) oraz Francuzi (4,6%).

– Od początku naszych badań Niemcy to nacja, która dominuje wśród odwiedzających Toruń- mówi dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu, Szymon Wiśniewski. – Rośnie również liczba Hiszpanów odwiedzających nasze miasto. Co ciekawe ostatnio w grodzie Kopernika pojawili się także Estończycy. Okazało się, że do Torunia przyciągnął ich serial „Lekarze”, który jest właśnie emitowany w estońskiej telewizji.

Co przyciąga turystów do Torunia? Przede wszystkim ikony miasta, tj. pierniki, Mikołaj Kopernik oraz starówka. Kuszący dla turystów jest fakt, że Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu korzystają inne typowe dla miasta atrakcje.  Aż 97% przyjezdnych ma zamiar wracać do Torunia, co świadczy tylko o tym, że żyjemy w naprawdę pięknym mieście, ale nie idealnym. Wszyscy respondenci, którzy brali udział w badaniu ruchu turystycznego, zapytani o wady Grodu Kopernika wymieniali małą liczbę miejsc parkingowych, komunikację miejską, bezpieczeństwo i oznakowanie atrakcji turystycznych.

Jest więc nad czym pracować. Kto wie, może po poprawieniu tych elementów liczba turystów, odwiedzających Toruń wzrośnie o kolejny milion?

Miasto
Jakub Strzelka
@JStrzelka

Dziennikarz, publicysta i czujny obserwator czerpiący z ikon polskiego felietonu, by jak najtrafniej opisywać toruńskie piekiełko.

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021