fbpx
Miasto

Toruń uczcił setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

(fot. torun.pl)
Toruń uczcił setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
Mateusz Bąk
REAKCJE

18 maja 2020 roku przypadła setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. W Toruniu pod pomnikiem papieża Polaka złożono wiązankę kwiatów, natomiast w katedrze świętych Janów odbyła się uroczysta msza święta 

Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Będąc arcybiskupem metropolitą krakowskim, Karol Wojtyła został wybrany papieżem 16 października 1978 roku, formalnie zainaugurował swój pontyfikat jako Jan Paweł II w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978 r. Był 264. papieżem, jednym z najmłodszych w historii kościoła, pierwszym papieżem Polakiem i pierwszym po 455 latach (od czasu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Na Stolicy Piotrowej zasiadał przez 27 lat. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 r., a kanonizowany – wraz z papieżem Janem XXIII – 27 kwietnia 2014 r.

Setną rocznicę urodzin papieża-Polaka w Toruniu uczczono złożeniem kwiatów pod Jego pomnikiem alei św. Jana Pawła II. Następnie w katedrze śś. Janów odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana przez trzech biskupów: toruńskiego Wiesława Śmigla, włocławskiego Wiesława Meringa i bydgoskiego Jana Tyrawę.

 Dzisiejsza rocznica to okazja do dziękczynienia za Jego życie i nauczanie. Nieustannie sięgamy do skarbnicy Jego pontyfikatu, ponieważ bogate nauczanie św. Jana Pawła II ciągle wymaga ponownego odczytywania, ale jest też inspiracją, która buduje naszą tożsamość – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Święty Jan Paweł II jest od 1998 Honorowym Obywatelem Torunia. Jako papież 25 marca 1992 r. na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus powołał do życia diecezję toruńską. Podczas swojej wizyty 7 czerwca 1999 r. przejechał ulicami toruńskiej starówki i modlił się w katedrze św. Janów. W auli UMK spotkał się z przedstawicielami nauki polskiej. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Beatyfikował wówczas księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Tę toruńską pielgrzymkę upamiętnia tablica na fasadzie Ratusza Staromiejskiego. Św. Jan Paweł II jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021