Według opublikowanego pod koniec ubiegłego roku raportu Głównego Urzędu Statystycznego, województwo kujawsko-pomorskie wydaje najwięcej ze wszystkich na ochronę i konserwację zabytków. Na wynik w dużej części złożyła się również ochrona toruńskich zabytków
Raport GUSu obejmuje lata 2007- 2015. Przedstawione dane pokazują, że ilość wydatków związanych z kulturą ciągle rośnie, a średnio przeznaczano na ten cel 84 miliony złotych rocznie. Z tej kwoty aż 10,4% stanowią wydatki na ochronę i opiekę nad zabytkami.
– Od 2009 roku konsekwentnie przeznaczamy na tego rodzaju przedsięwzięcia znaczne kwoty. Co istotne, wsparciem obejmujemy nie tylko znane wszystkim zabytki z najwyższej półki, ale także skromne kościółki w niewielkich wsiach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Władze województwa podkreślają, że przeznaczone kwoty pozwoliły na ponad 1000 przedsięwzięć związanych z ochroną zabytków i ich konserwację.
– Początkowo były to przede wszystkim właśnie remonty, teraz częściej celem są prace restauratorskie – na przykład parafie, które wcześniej naprawiały przede wszystkim cieknące dachy na budynkach kościelnych, teraz składają wnioski o pomoc w przeprowadzeniu odnowienia fresków i ołtarzy – mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
W 2014 roku Unia Europejska przyznała województwu kujawsko-pomorskiemu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra. Nagroda przyznawana jest za promowanie bardzo wysokich standardów dziedzictwa kulturowego.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS