29 września, w Święto Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, zakończył się festiwal Anielskie Spotkania. Jego kulminacyjnym momentem tradycyjnie była uroczystość wręczenia statuetek Toruńskiego Anioła połączona z Koncertem Galowym
Anielskie Spotkania odbywają się w Toruniu od 2005 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Niezmiennie najważniejszą misją festiwalu jest promocja idei wolontariatu wśród młodzieży i dorosłych, przy zaangażowaniu jak najszerszej liczby instytucji z naszego miasta, m.in. przedszkoli, szkół, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic środowiskowych. Na czternastą edycję organizatorzy przygotowali różnego rodzaju wystawy, koncerty, zajęcia edukacyjne czy wernisaż. To świetna okazja na integrację środowiska wolontariuszów, a także promowanie turystycznych, kulturalnych oraz artystycznych walorów Torunia.
Koncert Galowy kończący czternastą edycję festiwalu odbył się w niedzielę 29 września 2019 roku w Dworze Artusa. W części muzycznej Artyści Scen Warszawskich zaprezentowali piosenki Wojciecha Młynarskiego. Stałym punktem wydarzenia jest ogłoszenie laureatów Toruńskiego Anioła. Statuetki wręczał prezydent Michał Zaleski.
– Anielskie spotkania adresowane są do ludzi wyjątkowych – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – To radosny czas świętowania i przypominania o aniołach, a Toruń – miasto aniołów musi pamiętać o swoich patronach anielskich. Te ostatnie dni puentowane są dziś wyróżnieniem osób, instytucji i podmiotów, które można nazwać anielskimi. Trzy symboliczne Anioły trafiają do osób, które mają otwarte serce i umysł na innych. Chcą pomagać i dawać z siebie więcej niż przeciętnie każdy z nas przewiduje i planuje w swoim życiu. Dają tym samym bardzo dobry przykład innym. Bądźmy tymi, którzy potrafią wejść na drogę dawania pomocy i serca innym.
W kategorii ogólnopolskiej wyróżniono Grzegorza Polakiewicza – wędrownego ewangelizatora, przyjaciela bezdomnych i ubogich, a także muzyków i ludzi kultury. Toruńskiego Anioła w kategorii regionalnej odebrało Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Bydgoszczy, które na co dzień zapewnia posiłek ubogim i bezdomnym. Natomiast w kategorii miejskiej statuetkę odebrał Jacek Rutkowski, który wspiera finansowo dzieci, młodzież i niepełnosprawnych, motywuje ich do nauki i sportu, a także jest założycielem Fundacji Pomagajmy Razem.
– Święta Teresa powiedziała kiedyś, że nie ma ludzi wielkich, są tylko mali ludzie z wielką miłością – stwierdził Grzegorz Polakiewicz. – Każdy z nas jest malutki przy tej Bożej miłości. Będąc wolnym człowiekiem, można wziąć tę miłość Bożą i obdarzyć ją drugiego człowieka. Można być bogatym lub biednym, wykształconym lub bez szkoły, prezydentem miasta albo mieszkańcem małej wioski – każdy z nas może wziąć tę miłość Bożą.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS