fbpx
Miasto

Tramwajem przez łąki kwietne, czyli zielone torowiska na Jar!

(fot. Pixabay)
Tramwajem przez łąki kwietne, czyli zielone torowiska na Jar!
Mateusz Bąk
REAKCJE

Projekt nowej linii tramwajowej na osiedle Jar przewiduje także zagospodarowanie terenów zieleni. Wzdłuż torów zobaczymy nowe drzewa, krzewy i trawy, a także pierwsze w Toruniu łąki kwietne

Nowa linia przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda. W ramach projektu zmodernizowane zostaną także odcinki torowisk wraz z siecią trakcyjną wzdłuż ulicy Bydgoskiej, Szosy Lubickiej, ul. Broniewskiego, Kraszewskiego, Warneńczyka i Gogi. Ponadto zakupione zostanie pięć składów tramwajowych, trzy pojazdy techniczne i sześć autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą.

Wraz z budową i modernizacją torowisk planuje się zastosowanie tzw. „zielonych torowisk”, które oprócz podstawowego waloru estetycznego wpłyną na poprawę stanu środowiska. Takie torowisko będzie ograniczało drgania i hałas oraz absorbowało pyły z ulicznego powietrza. Zatrzyma też wilgoć, dzięki czemu zminimalizuje efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Wszystkie tereny zielone znajdujące się w sąsiedztwie robót będą odnawiane do stanu istniejącego. Dodatkowo przewiduje się nasadzenie drzew i krzewów, urządzenie trawników, a także stworzenie tzw. łąk kwietnych. Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane przy aranżacji zieleni miejskiej.

Na ostateczny projekt zagospodarowania terenów zielonych musimy jeszcze poczekać. Na razie wiadomo, jak będzie wyglądać północny odcinek, od torów kolejowych przy ul. Legionów do skrzyżowania ul. Watzenrodego ze Strobanda. Projekt nasadzeń zieleni obejmuje przede wszystkim skrzyżowania oraz rondo. Na pozostałych terenach zieleni wykonane zostaną trawniki i łąki kwietne.

Do nasadzeń wybrano: rozchodnik okazały (473 szt.) miskant chiński (366 szt.), rozplenicę japońską (900 szt.)ą turzycę muskogeńska (1254 szt.), turzycę Buchanana (852 szt.), dąb szypułkowy (8 szt.). Dobrano takie gatunki, które są odporne na skrajne warunki atmosferyczne oraz takie, które będą atrakcyjne przez cały rok. Powierzchnia samych łąk kwietnych ma wynieść niemal 6,9 tys. m2, a pozostałej zieleni w tym zakresie projektu – 632,7 m2.

Zieleń na pozostałym obszarze inwestycji jest jeszcze w trakcie projektowania.

źródło: torun.pl

Miasto
Mateusz Bąk
@bak_mateusz

Redaktor działu sport, news i kultura. Ukryty w cieniu potrafi nadzwyczaj niespodziewanie zaatakować i przedstawia najszybszy tekst w mieście. Zajmuje się głównie koszykówką i siatkówką, nie stroni również od wnikliwych reportaży i historycznych ciekawostek

Więcej w dziale Miasto

dsc_2038

Umowa podpisana! Toruńskie dworce czeka wyczekiwany remont

Mateusz Bąk20 sierpnia 2019
wp_1

Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego

Mateusz Bąk16 sierpnia 2019
DSC_0764

Festiwal Wisły zawitał do Torunia! [PROGRAM]

Mateusz Bąk14 sierpnia 2019
gr

[WIZUALIZACJE] Czterogwiazdkowy hotel na toruńskiej starówce!

Mateusz Bąk13 sierpnia 2019
km_1_1

Bawarska firma z siedzibą w Toruniu

Mateusz Bąk13 sierpnia 2019
ddd

Uwaga na podejrzane komunikaty na klatkach schodowych!

Mateusz Bąk13 sierpnia 2019
house-2566500_1280

Spełnijmy marzenia podopiecznych toruńskich domów dziecka!

Mateusz Bąk12 sierpnia 2019
olsztynska_agata

Przy Olsztyńskiej powstanie nowy salon meblowy!

Mateusz Bąk12 sierpnia 2019
forteczna8_006A (1)

Na Jarze powstanie dwujęzyczna szkoła!

Mateusz Bąk6 sierpnia 2019