fbpx
Custom Text
Miasto

Z serca fabryki – wyjątkowa ekspozycja o historii toruńskiego piernika

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)
Z serca fabryki – wyjątkowa ekspozycja o historii toruńskiego piernika
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Toruń jako miasto na całym świecie słynie z wielu atrakcji turystycznych, zabytków czy także festiwali, rozsławiających i rozświetlających jego pozycję na mapie świata. Mimo swojej wszechstronności, nasze miasto posiada jeszcze jeden, bardzo wyjątkowy element, wokół którego -niczym Ziemia wokół Słońca – kręci się cała jego, bądź co bądź, słodko-gorzka historia

Toruńskie Pierniki to nie tylko przepyszne łakocie, które potrafią zaspokoić łakomstwo każdej osoby, niezależnie od wieku, ale także owoc ciężkiej pracy kilku pokoleń i tysięcy ludzi. To dzięki nim do dziś możemy zajadać się przepysznymi wypiekami naszej rodzimej fabryki, w której mieliśmy okazję zasmakować kawałka jego długiej, bo już ponad dwuipółwiecznej historii.

REKLAMA

Na otwarcie wystawy „Z serca fabryki…” zaprosiło Muzeum Toruńskiego Piernika. To pierwsza tego typu ekspozycja z całego cyklu o dziejach przedstawiających losy fabryki pierników po przeniesieniu z siedziby przy ulicy Strumykowej (dzisiejsza siedziba Muzeum Toruńskiego Piernika), do fabryki przy ulicy Żółkiewskiego. Dzięki niej mieszkańcy Torunia, ale także przybywający turyści, mogą poznać toruński wypiek od czasu jego powstania, z uwzględnieniem także tej gorzkiej części jego historii oraz sprawdzić, jak daleki zasięg ma piernikowa sława.

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)

Uroczystej ceremonii otwarcia wystawy towarzyszyli m.in. dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz, prezes Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. Przemysław Myśliwy oraz dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka, autorka tej szczególnej ekspozycji.

– Ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o historię piernika i całej fabryki, które istnieją i funkcjonują już 255 lat – mówi prezes Przemysław Myśliwy, prezes Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. – Zależało mi na tym, aby pokazać dzieje fabryki, ze szczególnym wyróżnieniem okresu od 1939 roku. Przekonacie się Państwo, że „Kopernik” przechodził wtedy bardzo trudny czas. Po zakończeniu wojny większość posiadanej technologii uległo zniszczeniu lub wywiezieniu, ale dzięki ludziom, pracownikom fabryki,jej produkcja została w pełni reaktywowana, za co należy im się dozgonna wdzięczność – dodaje.

O historii toruńskiego piernika opowiadać można wiele i długo, ponieważ zdecydowanie jest z czego czerpać wiedzę. W obecnym roku nasz słodki wypiek może świętować już 255 lat swojego istnienia. To bez wątpienia imponujący wynik, jeśli bierzemy pod uwagę tradycję tego cukierniczego rzemiosła. Przez ten niekrótki okres toruński piernik przeżywał swoje wzloty, co owocowało pojawianiem się coraz większej przestrzeni produkcyjnej, ale także upadki, spowodowane m.in. II Wojną Światową, która spustoszyła doszczętnie posiadane dobra, zdewastowała infrastrukturę, a jej dziedzictwo i kunszt były wykorzystywane przez okupancki aparat propagandowy.

źródło: www.torun.pl  

Więcej w dziale Miasto

wheelchair-1629490_960_720

Bezpłatny transport na wybory

Katarzyna Grochowalska14 października 2018
SzyndzielniaKolejkaGondolowa30

Toruń będzie mieć kolej gondolową!

Mateusz Bąk11 października 2018
prom003-768x432

Ruszyła budowa promu! Połączy on dwie drogi krajowe (FOTO)

Mateusz Bąk10 października 2018
pom_15_0

Przy starówce odsłonięto nowy pomnik (FOTO)

Mateusz Bąk9 października 2018
Port w okolicach Rudaka - foto Krzysztof Dominikowski

Port, doki, stocznia – Kukiz’15 ma pomysł na wzbogacenie Torunia

Mateusz Bąk8 października 2018
odbierz-wyprawke-czytelnicza-dla-trzylatka

Wyprawka czytelnicza dla najmłodszych

Aleksandra Pladzyk8 października 2018
cover_superw_fp_wolo

Trwa nabór wolontariuszy Szlachetnej Paczki!

Mateusz Bąk5 października 2018
neuca

Nowe miejsca pracy na Jarze! NEUCA otworzyła nowe Centrum Dystrybucyjne (FOTO)

Mateusz Bąk4 października 2018
baner_swieta_torun

Rusza przetarg na iluminacje świąteczne!

Mateusz Bąk4 października 2018