fbpx
Miasto

Z serca fabryki – wyjątkowa ekspozycja o historii toruńskiego piernika

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)
Z serca fabryki – wyjątkowa ekspozycja o historii toruńskiego piernika
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Toruń jako miasto na całym świecie słynie z wielu atrakcji turystycznych, zabytków czy także festiwali, rozsławiających i rozświetlających jego pozycję na mapie świata. Mimo swojej wszechstronności, nasze miasto posiada jeszcze jeden, bardzo wyjątkowy element, wokół którego -niczym Ziemia wokół Słońca – kręci się cała jego, bądź co bądź, słodko-gorzka historia

Toruńskie Pierniki to nie tylko przepyszne łakocie, które potrafią zaspokoić łakomstwo każdej osoby, niezależnie od wieku, ale także owoc ciężkiej pracy kilku pokoleń i tysięcy ludzi. To dzięki nim do dziś możemy zajadać się przepysznymi wypiekami naszej rodzimej fabryki, w której mieliśmy okazję zasmakować kawałka jego długiej, bo już ponad dwuipółwiecznej historii.

Na otwarcie wystawy „Z serca fabryki…” zaprosiło Muzeum Toruńskiego Piernika. To pierwsza tego typu ekspozycja z całego cyklu o dziejach przedstawiających losy fabryki pierników po przeniesieniu z siedziby przy ulicy Strumykowej (dzisiejsza siedziba Muzeum Toruńskiego Piernika), do fabryki przy ulicy Żółkiewskiego. Dzięki niej mieszkańcy Torunia, ale także przybywający turyści, mogą poznać toruński wypiek od czasu jego powstania, z uwzględnieniem także tej gorzkiej części jego historii oraz sprawdzić, jak daleki zasięg ma piernikowa sława.

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)

(fot. Adam Zakrzewski/torun.pl)

Uroczystej ceremonii otwarcia wystawy towarzyszyli m.in. dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz, prezes Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. Przemysław Myśliwy oraz dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka, autorka tej szczególnej ekspozycji.

– Ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o historię piernika i całej fabryki, które istnieją i funkcjonują już 255 lat – mówi prezes Przemysław Myśliwy, prezes Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. – Zależało mi na tym, aby pokazać dzieje fabryki, ze szczególnym wyróżnieniem okresu od 1939 roku. Przekonacie się Państwo, że „Kopernik” przechodził wtedy bardzo trudny czas. Po zakończeniu wojny większość posiadanej technologii uległo zniszczeniu lub wywiezieniu, ale dzięki ludziom, pracownikom fabryki,jej produkcja została w pełni reaktywowana, za co należy im się dozgonna wdzięczność – dodaje.

O historii toruńskiego piernika opowiadać można wiele i długo, ponieważ zdecydowanie jest z czego czerpać wiedzę. W obecnym roku nasz słodki wypiek może świętować już 255 lat swojego istnienia. To bez wątpienia imponujący wynik, jeśli bierzemy pod uwagę tradycję tego cukierniczego rzemiosła. Przez ten niekrótki okres toruński piernik przeżywał swoje wzloty, co owocowało pojawianiem się coraz większej przestrzeni produkcyjnej, ale także upadki, spowodowane m.in. II Wojną Światową, która spustoszyła doszczętnie posiadane dobra, zdewastowała infrastrukturę, a jej dziedzictwo i kunszt były wykorzystywane przez okupancki aparat propagandowy.

źródło: www.torun.pl  

Więcej w dziale Miasto

02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021

Podniebna wystawa rzeźb na Starym Mieście

Weronika Wiśniewska9 października 2020
główne_klucz do mieszkania w Toruniu i Olsztynie

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Redakcja ChilliTorun.pl17 września 2020
03 - i-kancelaria - URL 1 ZEWN

Dzieci nie są niczyją własnością. Sądowe decyzje o pozbawieniu władzy rodzicielskiej wymagają szczególnego uzasadnienia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
wash-expert-sklepserwiskarcher

Karcher Toruń – sklep, serwis i wypożyczalnia

Redakcja ChilliTorun.pl7 września 2020
1024px-Toruń,_panorama_miasta_(OLA_Z.)

Zanieczyszczenia z Czajki płyną do Torunia

Redakcja ChilliTorun.pl31 sierpnia 2020