Kolegium Jagiellońskie obchodzi piętnastolecie

0
936

11 sierpnia 2018 roku swoje święto obchodziło Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa. W trakcie uroczystości przyznano tytuł Profesora Honorowego oraz Nagrodę Jagiellońską. Swoje dyplomy odebrali też świeżo upieczeni absolwenci.

Według najnowszego rankingu miesięcznika „Perspektywy” Kolegium Jagiellońskie jest najlepszą niepubliczną uczelnią w Toruniu. Choć funkcjonuje raptem od 2003 roku, poszczycić się może niebagatelnym wkładem w rozwój toruńskiej oświaty, wpisując się w ponad 700-letnią historię tutejszego szkolnictwa. Kolegium Jagiellońskie kontynuuje tradycje powstałej w XIV wieku Szkoły Nowomiejskiej, której siedziba od początku XVII wieku znajdowała się nigdzie indziej, jak w Nowym Mieście przy ulicy Prostej. Toruńska Szkoła Wyższa odwołuje się również do tradycji toruńskiego Kolegium Jezuickiego, które było jedną z najbardziej elitarnych szkół dawnej Rzeczpospolitej.

Do coraz liczniejszego grona absolwentów Kolegium Jagiellońskiego oficjalnie dołączyli dziś kolejni uczeni, którzy w wypełnionej po brzegi auli odebrali dyplomy. Najpierw jednak władze uczelni wyróżniły dwie znakomite persony. Tytuł Profesora Honorowego uzyskał Roman Zaleski, zaś Nagrodę Jagiellońską wręczono Stanisławowi Sienkiewiczowi.

Roman Zaleski urodził się w 1933 roku. Co ciekawe, jego ojciec Zygmunt był jednym z głównych współpracowników Romana Dmowskiego w czasie I wojny światowej, zwłaszcza podczas obrad pokojowych w Wersalu. Roman Zaleski po wojnie pozostał we Francji, gdzie ukończył studia, a następnie został prezesem włoskiej firmy Carlo Tassara, którą przed laty za sprawą spektakularnej restrukturyzacji uratował od upadku. Jego nowatorskie działania przełożyły się też na rozkwit największych europejskich firm z sektora stalowego oraz energetycznego.

– Uważam, że nie jestem godzien tak wielkiego wyróżnienia, ale gdy dostałem wiadomość, że tytuł Profesora Honorowego otrzyma pan Roman Zaleski, który wspiera też Polską Macierz Szkolną od ponad dwudziestu lat, odmówić nie mogłem. Stąd kieruję do pana szczególne podziękowania. – mówi Stanisław Sienkiewicz. – Czym jest Polska Macierz Szkolna? To kulturalno-oświatowa organizacja, która po raz pierwszy na ziemiach polskich powstała w 1882 roku we Lwowie, w dość liberalnym zaborze austriackim. Założył ją Józef Ignacy Kraszewski. W dużym skrócie chodziło szerzenie wolnej oświaty i podnoszenie poziomu życia ludności polskiej – dodaje.

Urodzony w 1953 roku Sienkiewicz zdobył doktorat Instytutu Biochemii Akademii Nauk. Studia rozpoczął na Białorusi, a pracę obronił na Litwie. Od 1988 roku zaangażował się w tworzenie polskich organizacji społecznych i rozwój polskiego szkolnictwa na Białorusi. Współtworzył Polską Macierz Szkolną, której prezesem został w 1995 roku.

– Kolegium Jagiellońskie jest znane jako znaczący ośrodek naukowy naszego miasta. Wszystkich jego pracowników, studentów oraz absolwentów proszę o przyjęcie serdecznych życzeń z okazji święta uczelni – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.  O tym jagiellońskim dziedzictwie myślimy w murach tej uczelni z wielkim uznaniem, patrząc na absolwentów Kolegium Jagiellońskiego — bohaterów tego świątecznego spotkania, jak i wyróżnionych pracowników, a nade wszystko dwóch laureatów, odznaczonych tymi wyjątkowymi honorowymi tytułami — pana profesora Romana Zaleskiego i pana docenta Stanisława Sienkiewicza. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że odbywa się to w Toruniu. To miasto, w którym odbieracie, panowie, uczelniane tytuły, ale też — mam nadzieję — zostanie w waszym sercu zapamiętane, jako szczególne w sferze kształcenia, jak i także w dziedzinie gospodarki, kultury, historii czy dziedzictwa narodowego. Tym przecież nasze miasto się szczyci – zakończył.

Po oficjalnej uroczystości miało miejsce otwarcie wystawy „Dzieje szkolnictwa toruńskiego”, która na stałe dostępna będzie w Kolegium Jagiellońskim dla odwiedzających.

źródło: www.torun.pl