Dziś (12.11.2015r.) odbyło się oficjalne otwarcie Dworca Głównego w Toruniu po rewitalizacji. Nowoczesny, komfortowy, w dobrym guście – to słowa, którymi opisać możemy zmodernizowany obiekt. Prace rozpoczęły się w lutym 2014r. a dziś już możemy korzystać z w pełni wyposażonego i odnowionego dworca. Na otwarciu pojawiło się mnóstwo ludzi, ale nic w tym dziwnego – jest co oglądać i czym się zachwycać!
Uroczyste otwarcie z udziałem władz miejskich, wojewódzkich i uniwersyteckich rozpoczęło się o godzinie 11.30. Prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawił historię dworca, to jak się zmienił i co aktualnie może zaoferować podróżującym.
– Modernizacja i rewitalizacja Dworca Toruń Główny wydawała się niezbędna i konieczna. Cierpliwie czekaliśmy na jej zrealizowanie w systemie działań państwa, niestety bezskutecznie. Podjęliśmy więc decyzję, by poprosić władzę PKP o przekazanie nam obiektów dworcowych, po to, by miasto samodzielnie mogło przeprowadzić renowację. Wiedzieliśmy, że będziemy mogli liczyć na 50-procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ostatecznie, ku naszej radości okazało się, że jest to 80%. – mówi Prezydent Torunia, Michał Zaleski.
Przejęcie dworca Toruń Główny przez Gminę Miasta Toruń umożliwiło jego modernizację. Koszt ponad 43 mln zł. został w 80% pokryty przez dofinansowanie unijne z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec będący wizytówką Miasta może w tej chwili zapraszać i promować Toruń dla podróżnych i turystów.
Jednym z najważniejszych elementów rewitalizacji Dworca Głównego było jego dostosowanie do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się (osób niepełnosprawnych, starszych czy podróżujących z dziećmi w wózkach). W tym celu przebudowany został m.in. tunel prowadzący na dworzec zarówno od strony ul. Podgórskiej, jak i od strony ul. Kujawskiej. W drodze z tunelu na dworzec pasażerowie mogą korzystać z windy, z kolei do budynku głównego prowadzą pochylnie, ruchome schody oraz windy. Dzięki temu osoby o ograniczonej mobilności bez przeszkód mogą korzystać z dworca.
Na peronach m.in. zamontowano nowe zadaszenia, jak również nową nawierzchnię. Wybudowane zostały także azyle – przeszklone pomieszczenia, w których pasażerowie mogą oczekiwać na swój pociąg. Obiekt odzyskał historyczny wygląd, z estetycznymi wnętrzami, kasami biletowymi, poczekalniami czy punktami gastronomicznymi. Dzięki realizacji wszystkich prac pasażerowie będą oczekiwać na swoje pociągi w niezwykle komfortowych warunkach. Aby ułatwić pasażerom dotarcie do dworca, zmodernizowano pętlę autobusową. Są na niej zadaszenia w postaci stalowych wiat z pokryciem szklanym. Jest także zadaszony parking na 90 rowerów. Przed wejściem do tunelu powstał plac, na którym stoi podświetlony, zabytkowy parowóz oraz ławki. Tuż obok znajduje się parking na 110 miejsc, z czego 29 jest strzeżonych. Ponadto podpisano umowę na realizację kolejnych 61 miejsc parkingowych. Na dojeździe do dworca od ul. Dybowskiej powstało 14 miejsc parkingowych o nawierzchni z kostki granitowej rzędowej. Całość jest oświetlona.
Po konferencji prasowej, na peronie drugim odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej przybyłych do Torunia po wojnie profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego – współtwórców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Napis na tablicy głosi:
„Pamięci mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, w tym profesorów oraz pracowników naukowych i administracyjnych Uniwersytetu Stefana Batorego, którzy przybywali na ten dworzec wiosną i latem 1945 roku, by w Toruniu znaleźć swój dom i odmienić oblicze naszego miasta. W 70. rocznicę pierwszego transportu i w roku 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.”
Istotny jest fakt, że przybycie do Torunia byłych pracowników Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, którzy stworzyli kadrę UMK, zostało uznane za “Wydarzenie milowe w historii UMK” w plebiscycie zorganizowanym z okazji jubileuszu 70-lecia uczelni.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS