fbpx
Miasto

Co nas czeka w Toruniu podczas majówki?

Podczas majówki w Toruniu będzie się działo! (fot. Toruńska Agenda Kulturalna)
Co nas czeka w Toruniu podczas majówki?
Katarzyna Grochowalska
REAKCJE

W tym roku majówka potrwa od 27 kwietnia do 6 maja 2018 roku. W związku z tym dla mieszkańców Torunia zorganizowany zostanie szereg atrakcji – kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

  • 27 kwietnia (piątek)

Długi majowy weekend rozpoczną atrakcje w Muzeum Okręgowym, gdzie przewidziane są “Piernikowe nowalijki”, , prelekcja o historii ubioru w Chinach czy historie o dawnym, rycerskim uzbrojeniu. W Centrum Nowoczesności odbędą się natomiast warsztaty dla przedszkolaków “Mały naukowiec”. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do CKK Jordanki na koncert połączony z fotochoreografią zatytułowany “The American Landscape”. W Dworze Artusa będzie można obejrzeć komedię “Akty zgonu” – spektakl improwizowany Grupy Teraz. Natomiast w Przystani AZS między godziną 17:00 a 21:00 zaplanowane zostało II Toruńskie Forum Wiślane.

  • 28 kwietnia (sobota)

Wszystko wskazuje na to, że sobota 28 kwietnia obfitować będzie również w liczne atrakcje. Na Rynku Nowomiejskim przewidziane zostały obchody Święta Tańca – występy zespołów oraz warsztaty taneczne zaplanowane zostały od godziny 14:00 do 18:00. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również spektakl “Błażej w garderobie, czyli przygoda w Szafolandii” o godzinie 11:00 w Domu Muz. Dzień zwieńczy gala operowo-operetkowa w wykonaniu Sonori Ensemble. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 18:00 w Dworze Artusa.

  • 29 kwietnia (niedziela)

Niedziela będzie świetną okazją do zapoznania się z atrakcjami, jakie przygotowane zostaną w związku z Inauguracją Sezonu Turystycznego (Rynek Nowomiejski, 12:00-17:00). Rodzice wraz z dziećmi mogą również wybrać koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. “Symfonika Familijna”  w CKK Jordanki. Dodatkowo w Dworze Artusa odbędzie się koncert pt. Wojtek Szczepanik Piano Solo.

  • 30 kwietnia (poniedziałek)

Główną atrakcją ostatniego dnia kwietnia będzie możliwość zwiedzania zamkniętych na co dzień sal Dworu Artusa. Rodziny mogą udać się na “Piernikowe nowalijki” organizowane przez Muzeum Okręgowe lub zobaczyć spektakl „Legendy toruńskie”.

  • 1 maja (wtorek)

Pierwszy dzień maja upłynie w gorących klimatach, a to za sprawą koncertu José Luisa Pardo – argentyńskiego gitarzysty. W 2017 roku wydał dziewiąty album pt. „Ruccula for Dracula”. Koncert odbędzie się o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim. Wstęp bezpłatny.

Jednak nie jest to jedyna atrakcja tego dnia. Teatr Baj Pomorski przygotował spektakl „Historia Calineczki”, natomiast Centrum Zamek Krzyżacki zaprasza na szereg atrakcji: od 10:00 do 19:00 czeka nas Jarmark Regionalny, w godzinach 15:00 – 19:00 odbędą się różnorodne atrakcje związane z Majówką Rycerską, a o 21:30 spektakl „Komturia”. „Majowe nastroje piknikowe” zapewni nam Dom Muz, natomiast Fundacja Europejskiej Akademii Sztuki Zespół Kameralny MULTICAMERATA zaprasza na koncert inauguracyjny XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018 w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

  • 2 maja (środa)

Środa 2 maja upłynie pod hasłem Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej odbędą się uroczystości wojskowe (godz. 14:00), a także piknik na Rynku Staromiejskim (godz. 14:45). W Centrum Kultury Zamek Krzyżacki odbędą się inscenizacje historyczne z pokazami walk, turniej rycerski, turnieje średniowieczne dla mieszkańców i turystów.

  • 3 maja (czwartek)

W czwartek, 3 maja 2018 r., odbędą się obchody związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Rozpoczną się one Mszą Św. w Intencji Ojczyzny o godz. 12:00, po której nastąpi Uroczystość Wojskowa z udziałem Husarii oraz recital fortepianowy pt. “Polskie Melodie”. W Centrum Kultury Zamek Krzyżacki nadal trwać będzie Majówka rycerska. Główną atrakcją będzie turniej rycerski na cześć Jana Sokola z Lamberka. W Toruniu przewidziana jest również opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018).

  • 4 maja (piątek)

W piątek, 4 maja zaplanowano intrygujące spotkania teatralno-nowocyrkowe pt. „Iluzja sceniczna, pokazy i warsztaty”. Pod Krzywą Wieżą o godz. 16:00 coś natomiast dla wielbicieli zabawy, ale i… ciszy, czyli Cicha impreza w formie silent disco. Po 19:00 w Domu Muz zaplanowana jest Potańcówka dla Dorosłych. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wieczór upłynie za to w towarzystwie muzyki wykonywanej przez Młodych Kompozytorów z udziałem Cappelli Gedanensis.

  • 5 maja (sobota)

Rynek Staromiejski w sobotę 5 maja, z pewnością będzie wypełniony kolorami. Wszystko z powodu spotkań teatralno-nowocyrkowych pt. „Przetrwam – Opowieść Pani Durabo” przewidzianych na godz. 16:00. Na tę samą godzinę przewidziano także drugi dzień Cichej imprezy Pod Krzywą Wieżą. Na godz. 18:00 zaplanowany jest natomiast niezwykły koncert Gotlands Blasarkvintett z Visby oraz toruńskiej MULTICAMERATA (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018). Najbardziej energetyczne wydarzenie zaplanowane zostało natomiast na godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim – wystąpi autorka takich hitów jak „Zakochani”, „Na koniec świata” czy „Im więcej ciebie tym mniej”, czyli Natalia Kukulska. Wstęp bezpłatny.

  • 6 maja (niedziela)

Doskonałym zwieńczeniem toruńskiej Majówki będzie 6 maja 2018 roku. Na Rynku Staromiejskim, od godz. 11:00 przewidziane są liczne warsztaty edukacyjne przygotowane przez toruńskie instytucje kultury. Sobota to także doskonała okazja, aby udać się całą rodziną na jedno z przedstawień – albo do Teatru Baj Pomorski na spektakl „Szewczyk Dratewka”, albo na Rynek Staromiejski na występ dziecięcego zespołu muzyczno-teatralnego “Malitumba”. O 16:00 Pod Krzywą Wieżą odbędzie się Cicha impreza, a na Rynku Staromiejskim spotkania i warsztaty w ramach spotkań teatralno-nowocyrkowych. Największą atrakcją ostatniego dnia toruńskiej Majówki, będzie koncert autora nieśmiertelnych hitów „Zielone wzgórza nad Soliną” czy „Gdzie się podziały tamte prywatki” – piosenkarza Wojciecha Gąssowskiego. Występ o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim. Wstęp bezpłatny.

Pełny program dostępny jest na stronie tak.torun.pl.

źródło: materiały prasowe Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Więcej w dziale Miasto

Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021
kancelaria-radcy-prawnego-torun

Prawo jest jednakowe dla każdego – twierdzi kancelaria radcy prawnego w Toruniu

Redakcja ChilliTorun.pl9 lutego 2021