fbpx
Miasto

Festiwal Talentów Technicznych i nowa pracownia – działo się w ZSMEiE

Nowa pracownia w ZSMEiE (fot. Wojciech Szabelski/torun.pl)
Festiwal Talentów Technicznych i nowa pracownia – działo się w ZSMEiE
Konrad Marzec
REAKCJE

25 kwietnia miało miejsce potrójne wydarzenie w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych. Odbyły się Festiwal Talentów Technicznych μElektra, inauguracja Toruńskiej Sieci Szkolnych Doradców Zawodowych, a szkoła wzbogaciła się o pracownię mechatroniki i automatyki

Na wydarzeniach obecni byli goście specjalni: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, kurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim Marek Gralik, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz, lokalni parlamentarzyści, radni oraz dyrektorzy toruńskich szkół.

– Zależy nam, żeby polska szkoła przygotowywała młodych ludzi do zawodu. Jesteśmy w trakcie tworzenia dużej reformy kształcenia zawodowego, pod koniec maja ogłosimy kolejne zmiany. Jednym z jej założeń jest odnowienie prestiżu techników. To co widzę tutaj cieszy moje serce. Wasza szkoła świetnie sobie radzi, współpracuje z pracodawcami, czuć tu pozytywną energię – wyraziła uznanie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek. Te słowa potwierdził prezydent Michał Zaleski. – Jesteśmy w najlepszej toruńskiej szkole technicznej i zarazem pierwszej szkole technicznej, jaka powstała w powojennym Toruniu – powiedział prezydent na wstępie.

Minister Marzena Machałek również zdradziła, że został już podpisany i pozytywnie zaopiniowany wniosek do ministra cyfryzacji, żeby ZSMEiE wziął udział w eksperymencie, jakim jest utworzenie kierunku technik programista. Byłaby to pierwsza w kraju szkoła techniczna kształcąca w tym kierunku. – Szkolnictwo branżowe ma przyszłość. Jest oczekiwane, ważne i bardzo potrzebne. Proszę, aby każdy z tu obecnych był ambasadorem właśnie tych szkół wśród młodych ludzi, którzy wybierają kierunki dalszego kształcenia, i ich rodziców. Toruńskie szkoły kształcące w zawodach są naprawdę znakomicie przygotowane – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Festiwal Talentów Technicznych μElektra odbył się po raz osiemnasty. Organizują go sami uczniowie tej szkoły, a ma on na celu rozbudzanie zainteresowań technicznych młodzieży. W ramach festiwalu uczniowie zaprezentowali swoje autorskie projekty techniczne, które zostały ocenione, a najciekawsze – nagrodzone. Laureatom nagrody wręczyli podsekretarz Marzena Machałek i przydent michał Zaleski. Swoje nagrody przyznali także przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, którzy co roku biorą udział w tym wydarzeniu.

Tego dnia uroczyście otwarto w ZSMEiE pracownię mechatroniki i automatyki ufundowaną przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jest to efekt porozumienia, jakie zawarło miasto z PSSE w listopadzie 2017 roku. Na wyposażenie pracowni PSSE przekazała 50 tys. zł. – W tej szkole uczycie się tego, co jest potrzebne na rynku. Zdobywacie takie kompetencje, które już są pożądane wśród pracodawców – zwrócił się do uczniów Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej– Życzę, żebyście w tej nowej pracowni zdobywali praktyczną wiedzę, która będzie przydatna w dalszej waszej drodze zawodowej.

Na koniec goście wzięli udział w inauguracji Toruńskiej Sieci Szkolnych Doradców Zawodowych. Będzie ona koordynowana przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Jak powiedziała Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Torunia, inicjatywa powstania sieci wypłynęła ze szkół, które potrzebują kompetentnych doradców zawodowych, służących radą i pomocą zarówno uczniom, ich rodzicom, jak i samym nauczycielom. Toruńska Sieć Szkolnych Doradców Zawodowych została powołana 27 lutego 2018 roku, obecnie należy do niej 15 osób z 14 szkół toruńskich, ale jest ona otwarta na kolejne osoby chętne do współpracy w charakterze doradcy. Wśród celów sieci należy wymienić m.in. nawiązywanie i zacieśnianie współpracy pomiędzy szkołami i pracodawcami, tworzenie innowacyjnych rozwiązań na potrzeby szkół, rozwijanie kompetencji uczestników sieci poprzez stosowanie nowatorskich metod, np. technik coachingowych czy metodyczne i merytoryczne wsparcie ekspertów.

Źródło: torun.pl

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021