Festiwal Talentów Technicznych i nowa pracownia – działo się w ZSMEiE

0
1156
Nowa pracownia w ZSMEiE (fot. Wojciech Szabelski/torun.pl)

25 kwietnia miało miejsce potrójne wydarzenie w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych. Odbyły się Festiwal Talentów Technicznych μElektra, inauguracja Toruńskiej Sieci Szkolnych Doradców Zawodowych, a szkoła wzbogaciła się o pracownię mechatroniki i automatyki

Na wydarzeniach obecni byli goście specjalni: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, kurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim Marek Gralik, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz, lokalni parlamentarzyści, radni oraz dyrektorzy toruńskich szkół.

– Zależy nam, żeby polska szkoła przygotowywała młodych ludzi do zawodu. Jesteśmy w trakcie tworzenia dużej reformy kształcenia zawodowego, pod koniec maja ogłosimy kolejne zmiany. Jednym z jej założeń jest odnowienie prestiżu techników. To co widzę tutaj cieszy moje serce. Wasza szkoła świetnie sobie radzi, współpracuje z pracodawcami, czuć tu pozytywną energię – wyraziła uznanie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek. Te słowa potwierdził prezydent Michał Zaleski. – Jesteśmy w najlepszej toruńskiej szkole technicznej i zarazem pierwszej szkole technicznej, jaka powstała w powojennym Toruniu – powiedział prezydent na wstępie.

Minister Marzena Machałek również zdradziła, że został już podpisany i pozytywnie zaopiniowany wniosek do ministra cyfryzacji, żeby ZSMEiE wziął udział w eksperymencie, jakim jest utworzenie kierunku technik programista. Byłaby to pierwsza w kraju szkoła techniczna kształcąca w tym kierunku. – Szkolnictwo branżowe ma przyszłość. Jest oczekiwane, ważne i bardzo potrzebne. Proszę, aby każdy z tu obecnych był ambasadorem właśnie tych szkół wśród młodych ludzi, którzy wybierają kierunki dalszego kształcenia, i ich rodziców. Toruńskie szkoły kształcące w zawodach są naprawdę znakomicie przygotowane – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Festiwal Talentów Technicznych μElektra odbył się po raz osiemnasty. Organizują go sami uczniowie tej szkoły, a ma on na celu rozbudzanie zainteresowań technicznych młodzieży. W ramach festiwalu uczniowie zaprezentowali swoje autorskie projekty techniczne, które zostały ocenione, a najciekawsze – nagrodzone. Laureatom nagrody wręczyli podsekretarz Marzena Machałek i przydent michał Zaleski. Swoje nagrody przyznali także przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, którzy co roku biorą udział w tym wydarzeniu.

Tego dnia uroczyście otwarto w ZSMEiE pracownię mechatroniki i automatyki ufundowaną przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jest to efekt porozumienia, jakie zawarło miasto z PSSE w listopadzie 2017 roku. Na wyposażenie pracowni PSSE przekazała 50 tys. zł. – W tej szkole uczycie się tego, co jest potrzebne na rynku. Zdobywacie takie kompetencje, które już są pożądane wśród pracodawców – zwrócił się do uczniów Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej– Życzę, żebyście w tej nowej pracowni zdobywali praktyczną wiedzę, która będzie przydatna w dalszej waszej drodze zawodowej.

Na koniec goście wzięli udział w inauguracji Toruńskiej Sieci Szkolnych Doradców Zawodowych. Będzie ona koordynowana przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Jak powiedziała Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Torunia, inicjatywa powstania sieci wypłynęła ze szkół, które potrzebują kompetentnych doradców zawodowych, służących radą i pomocą zarówno uczniom, ich rodzicom, jak i samym nauczycielom. Toruńska Sieć Szkolnych Doradców Zawodowych została powołana 27 lutego 2018 roku, obecnie należy do niej 15 osób z 14 szkół toruńskich, ale jest ona otwarta na kolejne osoby chętne do współpracy w charakterze doradcy. Wśród celów sieci należy wymienić m.in. nawiązywanie i zacieśnianie współpracy pomiędzy szkołami i pracodawcami, tworzenie innowacyjnych rozwiązań na potrzeby szkół, rozwijanie kompetencji uczestników sieci poprzez stosowanie nowatorskich metod, np. technik coachingowych czy metodyczne i merytoryczne wsparcie ekspertów.

Źródło: torun.pl