fbpx
Miasto

Poznaliśmy Króla Kurkowego AD 2018

Intronizacja Króla Kurkowego AD 2018 - Jerzego Kwiatkowskiego (fot. Wojciech Szabelski/torun.pl)
Poznaliśmy Króla Kurkowego AD 2018
Konrad Marzec
REAKCJE

Jednym z najważniejszych punktów obchodów Dni Torunia 2018 była Intronizacja Króla Kurkowego AD 2018. Nowy Król Kurkowy odebrał gratulacje ze strony prezydenta Michała Zaleskiego oraz dopełnił tradycyjnych rytuałów

Uroczystość Intronizacji Króla Kurkowego rozpoczęła się w niedzielę o 17:30. Mimo tego, że warunki pogodowe nie rozpieszczały tego dnia torunian, nowego Króla witało liczne grono mieszkańców naszego miasta.Zgodnie z tradycją kultywowaną przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu: „aby dosięgnąć zaszczytu bycia Królem Kurkowym, należy wykazać się celnym okiem i pewną ręką kura z żerdzi strącając”. W tym roku celnym okiem i pewną ręka wykazał się Jerzy Kwiatkowski, który odebrał gratulacje od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Akt Koronacyjny Króla Kurkowego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu odczytał prowadzący całą uroczystość – Leszek Polak.

– Bracie Jerzy, w uznaniu twoich zasług dla miasta Torunia i Bractwa, a zwłaszcza wykazanego kunsztu strzeleckiego, nadaję ci godność Króla Kurkowego AD 2018 Toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego jako symbol twej godności wręczam ten oto łańcuch królewskich. Tak jak twoi poprzednicy bądź wierny swojemu miastu i Bractwu – powiedział do nowo koronowego Króla prezydent Torunia.

Król musiał również dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić zacny kufel brackiego napoju. Jak zauważyli organizatorzy, w tym roku był on wyjątkowo duży, ale Jerzy Kwiatkowski poradził sobie wybornie. Przez większą część imprezy u jego boku był ustępujący władca, Paweł Liberadzki, którego zasługi także wspominał w swoim przemówieniu prezydent Michał Zaleski. Zgromadzeni koło Ratusza Staromiejskiego ludzie wiwatowali na cześć nowego króla „niech żyje!”, a ceremonię uświetniła piękna muzyka ze strony orkiestry.

 Siostry i bracia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Torunia, a także z zaprzyjaźnionych bractw kurkowych, którzy przyjechali na to toruńskie święto – bardzo dziękuję za podtrzymywanie tradycji. Ma ona już kilkaset lat. Tak długo funkcjonuje i pokazuje w Toruniu swoje piękne przesłanie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Przede wszystkim chodzi tu o miłość do ojczyzny, tej małej jakim jest nasze miasto, w którym Bractwo działa i wreszcie – szacunek dla ludzi, wola i chęć pomagania, służenia swoimi możliwościami  mówił do zgromadzonych prezydent miasta Torunia.

– Kiedyś tak było, że ten potencjał bractw kurkowych był znacznie większy, świadczy o tym znany budynek przy ul. Podmurnej – obecnie siedziba Młodzieżowego Domu Kultury. Dzisiaj ważna jest symbolika, która została torunianom i gościom zaprezentowana. Kunszt strzelecki to przygotowanie do sytuacji, które oby nigdy nie miały miejsca, konieczności obrony miasta i kraju przed złymi sytuacjami. To również radość ze wspólnego spędzania czasu oraz organizowania siebie nawzajem. Dziękuję dotychczasowemu Królowi Kurkowemu AD 2017 Pawłowi Liberadzkiemu za godne, roczne sprawowanie władzy. Proszę nowego Króla Kurkowego Jerzego Kwiatkowskiego o przyjęcie słów uznania, gratulacji i życzeń, aby podążał tą drogą, którą obrał jego poprzednik – mówił prezydent Michał Zaleski.

Także i w tym roku zorganizowano memoriał im. gen. Elżbiety Zawackiej, podczas którego wyłoniono Pierwszą Damę. Została nią nauczycielka z Torunia – Anna Jamroży. – Czcigodna Pierwsza Damo Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście, gratuluję serdecznie i proszę dbać o Bractwo w trakcie swojego panowania i czerpać radość z tej ważnej dla Bractwa funkcji. Wszystkiego dobrego! – powiedział prezydent Torunia.

Po wręczeniu licznych nagród za konkursy strzeleckie, na sam koniec uroczystości, tradycyjnie już Kurkowe Bractwo Strzeleckie złożyło kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a następnie wraz z orkiestrą przemaszerowało przez toruńską starówkę.

Źródło: torun.pl

Miasto
Konrad Marzec

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021