fbpx
Miasto

Śmiałkowie walczą o tytuł Najtwardszego Strażaka!

Trwa walka o tytuł "Najtwardszego Strażaka". (fot. Lech Kamiński/torun.pl)
Śmiałkowie walczą o tytuł Najtwardszego Strażaka!
Redakcja ChilliTorun.pl
REAKCJE

Od czwartku 21 do soboty 23 czerwca 2018 r. Rynek Nowomiejski w Toruniu jest areną zmagań strażaków z Polski i świata o tytuł „Najtwardszego Strażaka”. Do tegorocznych zawodów zgłosiło się ponad 250 zawodników, w tym m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Iranu.

Od dziesięciu lat Toruń gości najlepszych i najtwardszych strażaków z całego świata. Tegoroczna edycja „Toughest Firefighter Alive” jest więc wyjątkowa, bo jubileuszowa. Hasłem przewodnim zawodów jest „Tylko najtwardszy strażak przetrwa”. Rywalizujący o miano „najtwardszego” mają do pokonania pozostałych rywali i sporo przeszkód, m.in. schody 12-metrowej konstrukcji, na które będą się wspinać z 15-kilogramowym obciążeniem i mając przy tym założone aparaty tlenowe. Następnieza pomocą lin wciągną na wieżę węże gaśnicze, a potem muszą znieść obciążenie z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Inną konkurencją, przy której niezbędne będzie użycie aparatury tlenowej, jest 300–metrowy bieg z wężami gaśniczymi i wejście na wieżę toruńskiego ratusza przez bardzo wąską i zabytkową klatkę schodową.

– Strażacy bardzo chętnie biorą udział w tego rodzaju zawodach, ponieważ jest to dla nich możliwość sprawdzenia się na tle innych strażaków. Jest to też forma zabawy, która może przydać się w prawdziwej akcji gaśniczej. Każde takie wydarzenie jest bardzo pożytecznym i prestiżowym sprawdzianem, a ludzie mają doskonałą okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda praca strażaka na co dzień oraz profesjonalny sprzęt – mówi Rafał Walter, strażak ochotnik z Chalina k. Włocławka.

Oprócz wspomnianych wcześniej uczestników z Iranu oraz Stanów Zjednoczonych do Grodu Kopernika przyjechali zawodnicy z: Rumunii, Litwy, Niemiec, Czech, Norwegii, Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Białorusi, Hiszpanii, Włoch, Słowacji, a nawet Gibraltaru. Po raz kolejny patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

W czwartek zaprezentowały się tandemy i sztafety, w piątek odbyły się zawody indywidualne, zaś po południu do finałowej rywalizacji przystąpiły sztafety.  Także w piątek w południe do stratosfery został wysłany specjalny balon z kamerami, z których obraz będzie dostępny na żywo. Ma to dodatkowo uatrakcyjnić całe wydarzenie. W sobotę odbędzie strażacki bieg z Rynku Nowomiejskiego na Rynek Staromiejski wraz z wejściem na wieżę toruńskiego ratusza. Zakończenie zawodów i rozdanie nagród zaplanowano tego samego dnia na godzinę 18:30.

Z całą pewnością, tak jak to bywało w poprzednich edycjach, nie zabraknie ogromnych emocji, zdrowej i sportowej rywalizacji oraz dopingu widzów zgromadzonych wokół areny zmagań tych, którzy na co dzień ratują nasz dobytek i życie. To właśnie strażacy cieszą się największym zaufaniem i sympatią społeczeństwa, dlatego teraz nadarza się okazja, by im podziękować za trudną służbę gorącym kibicowaniem.

Adam Mroczek

Źródło: torun.pl

Więcej w dziale Miasto

02 - ODPADY24H - kontenery od firmy ODPADY24H

Dzikie wysypiska – ogromny problem dla środowiska, który stworzyli ludzie

Redakcja ChilliTorun.pl4 lipca 2023
Summer view of Torun old town and Vistula river. Architecture in Poland, Europe.

Jak aktualnie wygląda rynek pierwotny nieruchomości w Toruniu?

Redakcja ChilliTorun.pl28 czerwca 2022
loftowedomu-dom-modulowy

Co to jest dom modułowy i ile kosztuje?

Redakcja ChilliTorun.pl21 czerwca 2022
11 - TAXI WAŁBRZYCH - taksówki w Wałbrzychu

Taksówka – bezpieczny transport pod same drzwi. Czyli dlaczego warto

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
07 - STRUMIN - strumin zabezpieczenia-budowlane podesty-rozladunkowe

Przed działaniem zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Przygotowywanie placu budowy

Redakcja ChilliTorun.pl9 maja 2022
20220428141017_download

Kawalerka w Toruniu – czy warto i gdzie jej szukać?

Redakcja ChilliTorun.pl5 maja 2022
02 - diolut - URL 2 ZEWN

Sprawność zestawów fotowoltaicznych. Od czego zależy wydajność ogniw?

Redakcja ChilliTorun.pl13 lipca 2021
culture-2427256_1280

Życie w rytmie slow możliwe także w mieście. Najlepszym przykładem Toruń

Redakcja ChilliTorun.pl7 maja 2021
adobe

Szukasz mieszkania w Toruniu? Sprawdź najciekawsze inwestycje!

Redakcja ChilliTorun.pl12 lutego 2021