Od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o powstaniu uzdrowiska na terenie Portu Drzewnego. Temat ten pojawił się już przed paru laty, ale dopiero niedawno przedostał się do Rady Miasta oraz do mediów. Ewentualne powstanie uzdrowiska budzi kontrowersje, szczególnie po stronie Czasu Mieszkańców, który wystosował we wtorek specjalny list
Inicjatywa wybudowania w Toruniu uzdrowiska wyszła od strony Fundacji Lux Veritatis, na której czele stoi o. Tadeusz Rydzyk. Według planów, na terenie Portu Drzewnego miałyby powstać termy. W związku z tym Fundacja skierowała do Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego wniosku o objęcie ochroną środowiskową Bydgoskiego Przedmieścia i Czerniewic. Gospodarz miasta z kolei przekazał wniosek pod obrady Rady Miasta. Wywołało to natychmiastową reakcję Czasu Mieszkańców, którego radni wystosowali list do toruńskich przedsiębiorców. Jak można przeczytać w liście, radni zarzucają Prezydentowi oraz Fundacji Lux Veritatis brak skonsultowania się z szefami przedsiębiorstw znajdujących się w obszarze, który miałby być objęty ochroną środowiskową.
Treść listu prezentujemy poniżej.
Szanowni Państwo,
Z pewnością znana jest Państwu inicjatywa Fundacji Lux Veritatis, zakładająca budowę
w Porcie Drzewnym kompleksu Term Toruńskich. W tym celu inwestor zaplanował objęcie terenów, na których miałby powstać ów obiekt tzw. ochroną uzdrowiskową. Lux Veritatis zwróciło się do Prezydenta Torunia z prośbą, aby zainicjował objęcie taką ochroną kilku działek w najbliższym sąsiedztwie planowanej inwestycji. Ponieważ nie można tego dokonać dla tak ograniczonego terenu, a jedynie do całej gminy lub okręgu, pojawiły się plany objęcia specjalną strefą całego Bydgoskiego Przedmieścia, a nawet Czerniewic.
Co to oznacza dla Państwa, Przedsiębiorców, których firmy sąsiadują z planowaną strefą, lub znajdują się na jej terenie?
Ochrona uzdrowiskowa wymaga, aby w pobliżu obiektów leczniczych nie było „uciążliwego sąsiedztwa”. W najbliższym otoczeniu Term pojawiłyby się ograniczenia budowlane, nie można by było budować domów, ani rozbudowywać zakładów przemysłowych. Strefy dalsze od inwestycji również byłyby objęte licznymi ograniczeniami (np. niemożność budowania parkingów naziemnych pow. 50 miejsc). Szczegóły znajdzie Państwo w tekście Ustawy z dn. 28.07.2005 r. „O lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych”
Klub Radnych Czasu Mieszkańców nie godzi się z faktem, iż Prezydent reprezentuje w tej sprawie wyłącznie interes inwestora, czyli Fundacji Lux Veritatis, nie pytając o zdanie tych, dla których powstanie strefy specjalnej oznaczałoby liczne i nieakceptowalne ograniczenia.
Jeśli jesteście Państwo żywo zainteresowani tym tematem, zachęcamy do wypowiadania się. Opinie na temat projektu prosimy przesyłać na adres Prezydenta i Rady Miasta Torunia.
Klub Radnych Czas Mieszkańców
Jeszcze nie wiadomo, jaki będzie finał sprawy. O całym przebiegu będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia naszego portalu.
Facebook
Twitter
Instagram
RSS