Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach – olbrzymi pech UMK

(fot. nadesłane)
Konrad Marzec

W dniach od 2 do 4 lutego w Hotelu SPA Diament Arsenal Palace w Chorzowie, szachiści rywalizowali o miano najlepszych związanych z uniwersytetami w Polsce. W turnieju drużynowym, o krok od medalu była reprezentacja UMK Toruń

Już w 2017 roku, ekipa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika była bardzo blisko wywalczenia brązowego krążka wśród uniwersytetów ogólnych. Podobno historia nie lubi się powtarzać, ale jednak bywają i takie sytuacje. Zacznijmy jednak od turniejów indywidualnych.

Student WPiA najlepszy z UMK

W turnieju mężczyzn, złoty medal wywalczył arcymistrz Krzysztof Jakubowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Srebro przypadło Przemysławowi Piotrowskiemu z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, zaś na najniższym stopniu podium uplasował się Kacper Żochowski z Politechniki Warszawskiej. Warto dodać, że Panowie mogą się pochwalić identycznym dorobkiem – 7,5 punktu, podobnie zresztą jak dwaj inni zawodnicy. O końcowej klasyfikacji decydowała punktacja pomocnicza.

Jeśli chodzi o studentów toruńskiej uczelni – dobry występ zanotował Piotr Śnihur z Wydziału Prawa i Administracji UMK, który zajął siedemnaste miejsce. Rozstawiony z numerem 48. zawodnik wygrał trzy ostatnie partie i dzięki temu finiszowi osiągnął dobry rezultat.

Przeciętny występ jedynej reprezentantki UMK

Olga Smoleńska z Wydziału Nauk o Ziemi UMK była jedyną naszą reprezentantką w turnieju Pań. Rozstawiona z numerem szesnastym, skończyła rywalizację na pozycji numer 47. Mistrzynią Polski została arcymistrzyni Joanna Majdan, z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Tym samym – ta uczelnia zgarnęła dublet w turnieju indywidualnym. Srebro wśród Pań zdobyła Mariola Woźniak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zaś brąz przypadł  Marii Leks z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pełne wyniki TUTAJ

O krok od medalu… ponownie

Wzmocnieni w stosunku do poprzedniego roku, reprezentacji UMK wierzyli, że tym razem uda się zawiesić medale na szyjach. Wszystko układało się pomyślnie i miało się rozstrzygnąć w ostatniej rundzie, kiedy to naszymi rywalami był Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Zwycięstwo nie tylko dawało brązowy medal wśród uniwersytetów ogólnych, ale także miejsce w okolicach 5-7 w klasyfikacji generalnej. Niestety, znów zabrakło detali. Ostatnia partia spowodowała, że przegraliśmy mecz 2:5-3:5 i spadliśmy na miejsce czternaste w “generalce”, a rywalizacje wśród uniwersytetów skończyliśmy, okupując piątą lokatę.

Podium stworzyły ekipy z Warszawy i Krakowa. Dwie lokaty przypadły dawnej stolicy Polski, ale były to miejsca numer 2 i 3. Brąz trafił do Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś srebro do AGH-u. Nowo koronowym, akademickim mistrzem Polski została Politechnika Warszawska w składzie: Grzegorz Protaziuk (m), Karol Ulanowski (k), Kacper Karwowski (k), Kacper Żochowski (k), Mateusz Łapaj (k+), Bartosz Sowul (k+) oraz Luiza Tomaszewska (I++) i Michalina Purgat (1000)

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a już za rok kolejna okazja na wywalczenie medali!

Torunianin z urodzenia i przywiązania. Nie wyobraża sobie życia bez angielskiej i polskiej ligi piłkarskiej. Ponadto uwielbia żużel, szachy, whisky oraz skandynawską literaturę kryminalną. Ogląda za dużo filmów i obgryza paznokcie na gali Oscarów